Liselerde İlk Yardım Eğitimi Verildi

Liselerde İlk Yardım Eğitimi Verildi

Üniversitemiz Kelkit Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı Paramedik son sınıf öğrencileri tarafından Kelkit’te bulunan tüm liselerdeki öğrencilere Temel İlk Yardım eğitimi verildi.
Öğretim elemanları Hatice Demirağ, Aynur Cin ve Yunus Emre Akan rehberliğinde verilen eğitimde öğrenciler; genel ilk yardım bilgileri, hastanın/yaralının ve olay yerinin değerlendirilmesi, temel yaşam desteği, yabancı cisim kaçmasında ilk yardım gibi konuları uygulamalı olarak anlattılar.
Öğrencilerimiz tarafından verilen eğitimi değerlendiren Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, “Gümüşhane Üniversitesi olarak her zaman öğrencilerimize teorik eğitimin yanında uygulamalı eğitimler de vererek onları çalışma hayatına hazırlama gayreti içerisindeyiz. Öğrencilerimize öğrenirken öğretmenin, başkalarına bu bilgiyi sunmanın ve bölgesinde farklılık oluşturmanın ne kadar önemli olduğunu öğretiyoruz. Hepimizin bildiği bir gerçek var; o da kazanın nereden ve nasıl geleceğinin belli olmamasıdır. Bu nedenle temel ilk yardım eğitimlerini ortaöğretim ve lise çağındaki çocuklarımıza öğretmemiz gerekiyor. Yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar hayatın kurtarılması ya da durumun daha kötüye gitmesini önleyebilmek amacıyla olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın mevcut araç ve gereçlerle yapılması gereken uygulamaları hepimizin bilmesi gerekiyor. Öğrencilerin ilk yardım konusunda yeterli eğitim almaları, gelecekteki yetişkinlerin de doğru ve yeterli ilk yardım bilgileri ile donatılmasını sağlamaktadır. Öğrencilerimiz amaçlarının sadece hayat kurtarmak değil, kaza olmadan önce önlem almak ve kaza anında gerekli temel ilk yardım eğitimi vermenin önemi üzerinde durdular. Bundan dolayı Kelkit Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu İlk ve Acil Yardım Programı Paramedik Bölümü öğrencilerimizi ve onlara rehberlik eden öğretim elemanı hocalarımızı bu duyarlı çalışmalarından dolayı kutluyorum” açıklamasında bulundu.
  • Gösterim 459
  • Toplam 8