Rektörümüz ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü Kutladı

Rektörümüz ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü Kutladı

Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’ olması dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımladı. Rektörümüz mesajında şunları dile getirdi:
“Basın çalışanlarına bazı hak ve yasal güvenceler sağlayan ‘212 sayılı kanunun’ 4 Ocak 1961’de Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla beraber 10 Ocak günü ‘Dünya Çalışan Gazeteciler Günü’ olarak kutlanmaya başlandı. Düşünceleri ve yorumları ile toplumu bilgilendiren, zor şartlarda görevlerini yapan, demokrasinin güçlenmesine her zaman katkıda bulunan tarafsız ve özgür basın; demokratik, şeffaf ve gelişmiş devletlerin önemli güçlerinden birisi olmuştur. Basınımız bu önemli görevi yerine getirirken yaşanan gelişmeler konusunda halkımızı bilgilendirmekle kalmayıp, onlara kültürel, sosyal, turizm ve ekonomik anlamda ülkemizin tanıtımına ve kalkınmasına da önemli katkılar sağlamaktadırlar. Bu katkılardan belki de en önemlisi 15 Temmuz hain darbe girişiminde göstermiş olduğu üstün gayretler olmuştur. Toplumun her alanda yaşadığı sorunları ve bu sorunların çözüm önerilerini yeri geldiğinde canı pahasına dahi kaleme alan ve kamuoyuna aktaran gazetecilerimiz, 15 Temmuz hain darbe girişimine karşı bu gücünü bir kez daha ispatlamıştır. Mesleğinin gerektirdiği ilkelere her zaman dikkat eden, demokrasimizin ve toplumumuzun güçlenmesi için sorumlu gazetecilik anlayışı gösteren, gecesini gündüzüne katan, değerli gazetecilerimize ne kadar teşekkür etsek azdır.
Bu sebeple dünyanın, ülkemizin, ilimizin ve ilçelerimizin sorunlarını gündeme taşıyarak çalışan değerli basınımızın ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler’ gününü kutluyor, çıktıkları bu zorlu görevlerinde kendilerine başarılar diliyorum.”