Rektörümüzün 23 Nisan Kutlama Mesajı

Rektörümüzün 23 Nisan Kutlama Mesajı

Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 99’uncu kuruluş yıldönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutlayan bir mesaj yayımladı. Rektörümüz mesajında şu noktalara değindi:
“23 Nisan 1920’de açılmış ve geleceğimizi aydınlatan, Türk Milleti’nin kendi geleceğini belirlediği, egemenliğin millet iradesine bırakıldığı ve milletin bağımsızlığını tüm dünyaya duyurduğu Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 99’uncu yılını kutlamanın gururu ve mutluluğunu yaşamaktayız. Tarihimizin en önemli dönüm noktalarından birisi olan bu olayda ‘Hâkimiyet kayıtsız şartsız milletindir’ sözüyle kurulan Meclisimiz, tam bağımsızlık konusundaki azim ve kararlığını tüm dünyaya ilan etmiştir. Türk Milleti, yurdun dört bir yanına giren işgalci güçlere karşı, tarihte benzerine az rastlanır bir direniş göstererek Kurtuluş Savaşı mucizesini gerçekleştirmiştir. Bu savaşta halkın temsilcilerinden oluşan Türkiye Büyük Millet Meclisi, aldığı kararlarla bütünlüğün korunması ve tam bağımsızlığın kazanılması amacıyla verilen gayretlere yön vermiştir.
23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, dünya çocuklarının katılımıyla kutlanan ilk ve tek çocuk bayramıdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan 1920’yi, milletimize çocuk bayramı olarak armağan ederek hem milletin geleceği olan çocuklara verdiği değeri ve duyduğu güveni hem de dünya barışına verdiği önemi göstermiştir. İnanıyorum ki Türk Milleti’nin geleceği, çocuklarımızın yorulmak bilmeyen enerjileri ve çalışma azmi ile daha parlak olacaktır. Bugün insanlığın ortak hayali savaş, baskı ve şiddetten arındırılmış barış ve huzur dolu bir dünyada yaşamaktır. Bu dünyayı yüreklerindeki sevgi tomurcukları ile yeşertecek olan çocuklarımızın her türlü olumsuzluktan uzak, sevgi ve güven dolu bir ortamda yetiştirilmesi noktasında hepimize düşen sorumluluğun bilinci ile geleceğimizin teminatı olan tüm dünya çocuklarının 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyorum.”