Öğrencilerimiz Yaraları Sarıyor

Öğrencilerimiz Yaraları Sarıyor

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve çevresindeki 11 ilin etkilendiği depremler sonrasında öğrencilerimiz bölgedeki yardım çalışmalarına katılarak, yaraları sarmaya devam ediyor.

Asrın felaketi olarak tabir edilen depremlerden etkilenen vatandaşlara yardımda bulunan Üniversitemiz Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü 2’nci sınıf öğrencisi Aybüke Süleyman, Kahramanmaraş’ın Afşin ilçesinde çalışmalara gönüllü oldu.

Türk Kızılay’ının yaptığı çalışmalarda görev alan öğrencimiz, bölgede çocuklarla yapılan her etkinliğe katıldığını belirterek; “Afşin’de yardımların indirilmesi, yemek hazırlanması ve dağıtımı gibi birçok faaliyete katılarak depremin yaralarının sarılmasına katkıda bulunmaya çalıştım” dedi. Deprem haberlerini televizyonda izlediği andan itibaren büyük üzüntü duyan Süleyman; “Ailemle evde televizyonda gördüğümüz her haberde moralimiz bozuluyordu. Her enkazdan çıkan canlı beden bizi mutlu ediyordu. Buradaki insanların acısını kendi acımız, sevincini de kendi sevincimiz olarak gördük. Empati yaptım ve buraya geldim. Yarın bir gün böyle bir olay, Trabzon'da yani benim memleketimde meydana gelseydi buranın insanı da elinden geleni yapardı, diye düşündüm ve Afşin'e geldim. Tek başıma ne yapacağımı bilemediğim için burada faaliyette olan Kızılay ekibine katıldım” şeklinde konuştu.

İlçede bulunduğu süre içinde çok güzel insanlarla karşılaştığını, dostluklar kurduğunu anlatan Süleyman, sözlerine şöyle devam etti: “Buradaki herkes beni kendi kızı, kardeşi veya ablası olarak gördü. Çok iyi dostluklar edindim. Geldiğim için en ufak bir pişmanlığım yok. Keşke deprem nedeniyle değil de farklı amaçlarla gelseydim. İyi yönden de bakmak gerekiyor biraz. Eğer böyle bir olay olmasaydı ben böyle güzel insanları nasıl tanıyabilecektim. Ayrıca ben içine kapanık biriyim. Buraya gelmem bendeki iletişimi de artırdı. Kalabalık ortamlara girmekten daima sakınan bir insandım. Burada ortam ne kadar kalabalık olursa o kadar çok keyif aldığımı fark ettim.”

Depremlerin meydana geldiği ilk andan itibaren koordineli bir şekilde organize olduklarını dile getiren Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek; “Ülkemizi büyük bir yasa boğan depremler sonrasında da Üniversite olarak etkilenen bölgelere yardımlarımız devam ediyor. Gümüşhane Valiliğimiz ve AFAD ile iş birliği içerisinde arama kurtarma faaliyetlerinde bulunan akademisyen, idari personel ve öğrencilerimizden oluşan deneyimli ekiplerimiz bölgede başarılı işlere imza attılar. Felaket sonrası yaraları sarmak üzere bölgedeki çalışmalara gönüllü olarak katılan öğrencilerimiz bizlere büyük gurur yaşattı. Başta Turizm Fakültesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü 2’nci sınıf öğrencimiz Aybüke Süleyman olmak üzere tüm öğrencilerimizi kutluyorum. Yardımlaşmanın, birlik ve beraberliğin öncüsü oldular. Hepsiyle gurur duyuyoruz” şeklinde açıklamalarda bulundu.