Rektörümüzden “Basın Bayramı” Mesajı

Rektörümüzden “Basın Bayramı” Mesajı

Türk basınında sansürün kaldırılmasının 114’üncü yıldönümü dolayısıyla Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, tüm basın mensuplarının 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramını kutlayan bir mesaj yayımladı.

Rektörümüz yayımladığı mesajında şunları söyledi:

“Haber alma ve yayma özgürlüğünün en etkili aracı olan basın, demokratik hayatımızın vazgeçilmez unsurlarından birisidir. Basında yapılacak her türlü sansür gibi engellemeler aynı şekilde demokrasimize de atılmış birer engeldir. Bilindiği üzere 24 Temmuz 1908 tarihinde basında sansürün kaldırılmasının demokrasi ve özgürlük yolunda önemli bir adım olması nedeniyle her yıl bu tarihler ülkemizde bayram olarak kutlanmaktadır. Aynı şekilde milletimizin millî mücadelesinde ve 15 Temmuz gibi olağanüstü dönemlerinde de Türk basınımızın sergilemiş olduğu milli duruş, en zor şartlar altında bile milletinin Türkiye’de ve dünyada gören gözü, sesi ve kulağı olmuş ve olmaya da devam etmektedir.

Toplumu bilgilendirmek ve bilinçlendirmek adına üstlendikleri bu ulvî görevi aşkla yerine getiren ulusal ve yerel basınımız, özgürlüklerin ilerlemesi ve kamuoyu oluşumunda da büyük bir güce sahiptir. Gümüşhane Üniversitemizin her alanda hedeflenen başarıya ulaşmasında emeği geçen basın mensuplarımızın gösterdikleri duyarlılık ve bu konuda yaptıkları başarılı çalışmalarından dolayı onlara şükran borçluyuz.

Bu vesileyle de her yıl 24 Temmuz’da kutlanan ‘Gazeteciler ve Basın Bayramı’nın başta Gümüşhane’mizde faaliyet gösteren basın mensuplarımız olmak üzere ülkemizin her köşesinde görevlerini en iyi şekilde yürüten tüm basın mensuplarımızın bayramını en içten dileklerimle kutluyor, kendilerine sağlık ve mutluluk temennisinde bulunuyorum.”