Saha Uygulamaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Saha Uygulamaları Tüm Hızıyla Devam Ediyor

Üniversitemiz Turizm Fakültesi saha uygulamaları tüm hızıyla devam ediyor. Turizm Fakültesi Gümüşhane’nin farklı turizm alanlarına yönelik üç farklı saha uygulamasıyla döneme hızlı bir giriş yaptı.  

Saha uygulamalarından ilki Turizm Rehberliği Bölümü “Sürdürülebilir Turizm ve Çevre” dersi kapsamında dersin sorumlu hocası Doç. Dr. İsmail Çalık koordinatörlüğünde gerçekleştirildi. Torul Kalesi, Cam Seyir Terası ve Kürtün Örümcek Ormanları’nın ziyaret edildiği etkinlikte ilgili destinasyonlar hakkında bilgiler verilerek öğrencilerin hazırlamış olduğu sunumlar dinlendi.   

Saha uygulamalarının ikinci durağı ise Gümüşhane ilinin en çok turist çeken destinasyonlarından birisi olan Karaca Mağarası ve Süleymaniye Mahallesi oldu. Turizm Rehberliği Bölümü Mesleki uygulama dersi kapsamında düzenlenen saha uygulaması dersin sorumlu hocası Doç. Dr. Uğur Akdu koordinatörlüğünde gerçekleştirildi. Turizm Rehberliği öğrencilerinin hem bölgeyi tanıma hem de mesleklerine yönelik uygulama yapma fırsatı bulmaya yardımcı olan saha uygulama çalışmalarına Turizm Rehberliği bölümü dördüncü sınıf öğrencileri katıldı. Üniversitemiz Rektörlük binası önünden hareketle başlayan uygulama, Doç. Dr. Akdu’nun güzergâh ve genel bilgi aktarımıyla devam etti. Mağara ve eski Gümüşhane olarak da bilinen Süleymaniye Mahallesi ziyareti sürecinde tüm öğrenciler mesleki uygulama sunumlarını sahada yaparak meslekleri ile ilgili deneyim elde etme fırsatı yakaladılar.Doç. Dr. Uğur Akdu saha uygulamalarıyla birlikte öncelikle öğrencilerimizin mezun olduktan sonra yapacakları turist rehberliği mesleğini yakından tanımalarını sağladığı bilgisini paylaştı. Her bir öğrenciye ayrı ayrı rehberlik deneyimini yaşatma ve mesleğe hazır hale getirmeyi amaçladıklarını dile getiren Doç. Dr. Akdu, ayrıca hem öğrencilere bölgenin kültürel değerlerini tanıtmayı hem de mesleki ve kültürel bilgi düzeylerini arttırmayı hedeflediklerini belirtti.  

Saha uygulamalarının bir sonraki durağı ise Sultan Pestil Köme ve Satala Antik Kenti oldu. Gastronomi ve Mutfak Sanatları ve Turizm Rehberliği Bölümü saha uygulama gezileri kapsamında, Doç. Dr. Fazıl Kaya ve Doç. Dr. İsmail Çalık’ın gözetiminde danışman hocalar tarafından rota bilgisi, ziyaret edilecek destinasyonlar hakkında bilgiler verilerek Turizm Rehberliği öğrencilerinden ziyaret edilecek bölge hakkında sunumlar dinlenildi.  Gümüşhane Şiran ilçesi sınırları içinde faaliyet gösteren Sultan Pestil Köme fabrikası ziyaret edildi. Öğrencilerimiz fabrika sahibi Baki Kara tarafından karşılandı. Öğrencilere burada herle ve çay ikramı yapıldıktan sonra fabrika içerisinde ziyaretçiler için düzenlenmiş teras katında coğrafi işaretli ürün olarak pestil ve kömenin tarihi ve üretimi, kullanılan malzemeler, üretimdeki inovasyonlar, mesleki ahlak ve etik, hijyen, sanitasyon hakkında bilgiler verildi. Baki Kara öğrencilere “Önemli olan, bir girişimin katma değer yaratmasıdır” diyerek girişim yapılacak konunun ve alanın önemine vurgu yaptı. Saha araştırma gezisi, Satala Antik Kenti ziyareti ile devam edildi. Danışman hocalar tarafından antik kent hakkında ön bilgiler verildikten sonra, öğrencilerden bölge hakkında hazırlanan anlatımlara geçildi. 

Son olarak Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. S. Beyza Öztürk Sarıkaya saha uygulamalarının devam edeceğini belirterek, öğrencilerin teorik derslerde öğrendikleri bilgileri sahada pekiştirebilmesi açısından uygulama gezilerinin önemli olduğunu söyledi.  Gümüşhane ilinin turizm alanlarının tanıtılması ve öğrencilerin mesleki bilgilerinin saha uygulamaları ile geliştirilmesi açısından bu tür etkinliklerin önemine vurgu yapan Dekan Sarıkaya, destekleri için Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek’e teşekkürlerini iletti.  

Öğrencilerimize sektörel yönden deneyim kazandıran saha uygulama gezileri hakkında Rektörümüz Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek şunları söyledi: “Üniversitemiz Turizm Fakültesi, turizm alanındaki saha uygulamalarına hız kesmeden devam ediyor. Gümüşhane’nin eşsiz turistik potansiyeliyle birleşen bu deneyimler, öğrencilerimizin öğrenme süreçlerini zenginleştirirken, aynı zamanda yerel turistik potansiyelin farkındalığını artırmakta, mesleki gelişimine de katkı sağlamaktadır. Bu önemli çalışmalara emek veren öğrencilerimize, öğretim elemanlarımıza ve saha çalışmalarını destekleyen tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum. Üniversitemiz, geleceğin turizm profesyonellerini yetiştirme konusundaki kararlılığını sürdürecektir.” 
  • Gösterim 1009
  • Toplam 4